Čas na serveru 04:35:37

Aktuální aukce

Napište nám

Sledujte nás na Facebooku

Poradce na telefonu 602 239 239

galerie@galerieplatyz.czAutoři

Frank Powolny

13. srpna 1901 Leoben, Štýrsko – 5. ledna 1986 Santa Clarita, Kalifornie

 Americký hollywoodský fotograf českého původu tvořící v letech 1920 až 1966. V tomto dlouhém období nafotografoval tisíce hollywoodských herců a bývá označován jako „největší hollywoodský fotograf všech dob.“ Pocházel z Horní Cerekve. Dědeček Ignác Povolný tam byl hodinářem, jeho otec František byl malířem pokojů a fotografem (i Frankův o šest let starší strýc Eduard Povolný tam byl fotografem). Nejstarším Frankovým prapředkem pak byl Jan Povolný, mlynář na Dolním mlýně v H. Cerekvi (17. století). Měl 12 sourozenců, on byl prvorozeným synem svých rodičů, narodil se ještě před jejich svatbou, krátce měl tedy příjmení po matce - Charvát. Rodina se později přestěhovala do Ameriky, konkrétně do Clarksonu v Nebrasce. Otec požádal o licenci k provozování fotoateliéru. V jeho živnosti se řemeslu vyučili oba nejstarší synové, kdy starší Frank fotografoval a mladší Ladislav („Lad“) pak pracoval ve fotokomoře, kde vyvolával filmy nebo fotodesky a přenášel snímky na papír. Frank hovořil česky, německy a anglicky. Jelikož rád kreslil, maloval a vyřezával plastiky, tak začal pracovat v nedalekém městě Omaha jako sochař, kdy vyráběl z mramoru různé plastiky na hřbitovní náhrobky. V Los Angeles později získal místo ve filmových laboratořích a začal pracovat pro Charlie Chaplina jako druhý kameraman (second unit cameraman) a jako asistent režie. Při tom také fotografoval. Od roku 1923 byl součástí filmové společnosti Fox Film Corporation, od roku 1935 „20th Century Fox“. Zpočátku zde pracoval také jako asistent režie při natáčení černobílých němých westernů. K zásadnímu zlomu ve Frankově kariéře došlo při natáčení snímku Three Bad Men oskarového režiséra Johna Forda. V průběhu natáčení onemocněl dosavadní hlavní fotograf a Frank byl Fordovi doporučen jako zručný fotograf. Právě takto začala v roce 1925 jeho dlouhá a hvězdná kariéra hollywoodského fotografa, která trvala až do roku 1966. Z tohoto titulu pak měl možnost setkávat se a pracovat s těmi největšími filmovými idoly, včetně těch největších megastars, jakými byli Clark Gable, Marilyn Monroe, Marlene Ditrich, Sonjou Henie, Johnem Waynem, Shirley Temple-Black atd. atp. Jeho fotografie byly součástí plakátů a reklam jednotlivých filmů, objevovaly se v nejprestižnějích magazínech apod. Jeho nejoblíbenější můzou byla ve třicátých létech herečka Loretta Young. Blízce spolupracoval i se Shirley Temple a později s Marilyn Monroe. Neméně zajímavé je, že se stal i oficiálním fotografem při ceremoniálech udělování cen americké filmové akademie (Academy Award), a to již od prvního ročníku v roce 1929, kdy k předání sošek Oscarů došlo. V této pozici byl nepřetržitě 29 let.

Frank Powolny byl známý svými průkopnickými technickými metodami a postupy při portrétní fotografii v ateliéru, používáním rozsáhlého světelného parku a pozadí, jako jeden z prvních přešel z panchromatického filmového formátu 8x10" na 4x5". Jako první v Hollywoodu vymyslel způsob barevného tisku z kodachromových a ektachromových negativů, což revolučně urychlilo a zlevnilo celý proces hromadného kopírování a distribuci novinám a časopisům.

Tento autor má celkem obrazů: 1

Frank Powolny - Marilyn Monroe

Aukce

Frank Powolny
Marilyn Monroe

Id: 483302

fotografie, rozměr ve výřezu 24,5 x 19,5 cm, neznačeno, na zadní straně autorské razítko, číslováno na zadní straně, paspartováno, zaskleno, rámováno

Vyvolávací cena:
4 000

Prodáno za:
11 000

Detail

5.3.2024, 20:31:00

Účastníci: 5

Příhozy: 16