Čas na serveru 04:57:19

Aktuální aukce

Napište nám

Sledujte nás na Facebooku

Poradce na telefonu 602 239 239

galerie@galerieplatyz.czAutoři

Nikolaj Feďkovič

Narozen 13.5.1945, Užhorod (UA)

 

Pochází z rodiny stavebního inženýra a malířky. Po připojení Podkarpatské Rusi k SSSR se rodina usadila v Michalovcích, kde žila většina jejich příbuzných. Feďkovič absolvoval Střední školu uměleckých řemesel v Brně v roce 1965 a poté Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde absolvoval v roce 1972. Zároveň studoval na DAMU.  Po studiích se vrátil na východní Slovensko, kde v Košicích působil jako pedagog a později jako ředitel Střední školy uměleckoprůmyslové. Zde založil restaurátorsko-konzervátorské oddělení. Je také absolventem soukromé malířské školy Antala Lucziho. 

V průběhu pražských studií se zabýval užitkovou malbou, inspiraci hledal u holandských malířů 17. stol. V létě 1989 emigroval do Německa, usadil se v Bergisch Gladbachu poblíž Kolína nad Rýnem. I zde se věnoval pedagogické činnosti. 

Nikolaj Feďkovič se věnuje olejomalbě, kaligrafii a tvorbě objektů. Jako malíř navazuje na odkaz představitelů imaginární figurace. Pokouší se i o renezanci žánrové malby, vedle sebe klade realistické a abstraktní prvky. Nejde mu o fotografické zachycení skutečnosti, ale o výtvarné přetavení vlastních zážitků a pocitů, často všedních události, které na svých obrazech povyšuje na slavnostní chvíle. Používá způsob malby starých mistrů kladením vrstev lazurových barev na dřevěnou desku nebo plátno s polokřídovou úpravou. Zvláštní oblastí jeho tvorby je kaligrafie. Chápe ji jako specifický druh kresby a realizuje ji prostřednictvím kombinovaných technik.
Tento autor má celkem obrazů: 1

Nikolaj Feďkovič - Rybářská jeseň

Aukce

Nikolaj Feďkovič
Rybářská jeseň

Id: 429502

olej/překližka, rozměr 28 x 44 cm, značeno a datováno vlevo dole, rámováno

Vyvolávací cena:
3 000

Prodáno za:
25 000

Detail

2.5.2023, 21:43:00

Účastníci: 4

Příhozy: 56