Čas na serveru 13:55:42

Aktuální aukce

Napište nám

Sledujte nás na Facebooku

Poradce na telefonu 602 239 239

galerie@galerieplatyz.czAutoři

Zdeněk Josef Preclík

20.1.1949 Žižkov, Praha – 21.3.2012 Praha

Preclík se narodil 20. ledna 1949 na pražském Žižkově. V 60. letech absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, Akademii výtvarných umění vystudoval u profesorů Karla Lidického a Miloše Axmana. Jeho diplomová práce, postava komunistické odbojářky Marie Kudeříkové v nadživotní velikosti, byla vybrána k realizaci jako její pomník v Brně. Jako restaurátor se podílel například na replice alegorické sochy Praha od Ladislava Šalouna na budově Muzea hlavního města Prahy.

V listopadu 1989 byl jedním ze tří předsedů Svazu českých výtvarných umělců, dělal návrhy na rekonstrukci paláce Lucerna na pražském Václavském náměstí a realizace pro hotel Beránek v Náchodě. Je autorem několika pamětních desek v Praze.
Preclík nebyl zařaditelný, ani stoupencem nějakého módního stylu. Nebyl však eklektický, vyprávěl své příběhy, ukotvoval své symboly, nepřeváděl se. Preclík patřil k nejlepším sochařům své doby. "Byl jedním z posledních nositelů řemesla v pravém slova smyslu a žité imaginace, která ve své hloubce neměla dno," dodal jeho kamarád, nakladatel Martin Souček.

V 90. letech minulého století Preclík pracoval na urbanistickém řešení zázemí stanice metra na náměstí Republiky nebo na výzdobě domu U Šalamouna na pražském Křižovnickém náměstí. V hlavním městě je také autorem pamětních desek architekta Josefa Fanty, malíře Petra Brandla, manželky druhého československého prezidenta Hany Benešové, sochaře Jaroslava Horejce nebo slovenského malíře Cypriána Majerníka. Souček zmínil také jeho cykly Ples v opeře, Bibličtí hrdinové, Tanec života a smrti, Ideální pomníky, Šachová hra, Pohádkové bytosti, Živly, Kdo si hraje se Smrtí? a Čarodějnice a jejich kati.

Tento autor má celkem obrazů: 1

Zdeněk Josef Preclík - Salome s maskou

Aukce

Zdeněk Josef Preclík
Salome s maskou

Id: 422303

bronzová plastika na mramorovém podstavci, výška 24,5 cm, celková výška s podstavcem 27,5 cm, značeno ve spodní části, publikováno v monografii Zdeněk J. Preclík, nakl. Arbor vitae v Řevnicích 2012

Vyvolávací cena:
5 500

Prodáno za:
13 000

Detail

3.4.2023, 20:45:00

Účastníci: 8

Příhozy: 15